Dorota Kozieradzka/Michał Szuszkiewicz
STWORZENIE ŚWIATA
23.03-20.04.2013
WizyTUjąca GALERIA
adres: Warszawa, Al. Wojska Polskiego 29
galeria czynna w czwartki i piątki w godz. 14.00 - 19.00, soboty. 11.00 - 14.00, w inne dni galeria czynna po umówieniu się przez telefon
tel. 602 489 583
mail:bema65@tugaleria.pl

Stworzenie świata to kolejny wspólny projekt Doroty Kozieradzkiej i Michała Szuszkiewicza. Artyści postanawiają udowodnić strukturalną jednorodność wszechświata. W tym celu budują go od nowa, zamieniając jednak miejscami jego elementy. To wielowymiarowe "pomylenie" miejsc dokonuje się przewrotnie w zaskakująco prostej i, wydawałoby się, mało szlachetniej technice jaką jest xero. W porównaniu do dotychczasowych realizacji duetu Kozieradzka-Szuszkiewicz, jest to projekt oszczędny, wręcz skromny. Jego siła leży w prostej metodzie i równie prostym założeniu, że zasada homologii nie dotyczy wyłącznie organizmów żywych, lecz wszystkich innych znanych nam form w przyrodzie.

Twórcza natura śniła i tu, i tam ten sam sen, a jeśli można mówić o naśladownictwie, to z pewnością o wzajemnym tylko. (...) Jeśli dobrze rozumiałem naszego gospodarza, to interesowało go zagadnienie jedności ożywionej i owej tak zwanej nieożywionej przyrody, oraz myśl, że wobec niej grzeszymy, przeciągając zbyt wyraźną granicę między tymi dwiema dziedzinami, gdyż w istocie jest ona przecież przenikalna i właściwie nie ma takiej elementarnej zdolności, która byłaby wyłącznie zastrzeżona dla stworzeń żywych i której biolog nie mógłby studiować również na nieożywionym modelu.
Thomas Mann Doktor Faustus